października 27, 2016

Humektanty: nawilżenie dla włosów

Jako że warunki pogodowe będą coraz mniej przyjazne dla włosów, poniżej znajdziecie jeden ze sposobów na ograniczenie prawdopodobieństwa Bad Hair Day. Oczywiście bywa, że włosy mają po prostu zły humor, ale warto sprawdzić czy ich brak dyscypliny nie jest przypadkiem spowodowany niewłaściwym stosowaniem substancji nawilżających. Post o humektantach może pomóc wam odkryć jak ich używać, żeby włosy były miękkie, gładkie i sprężyste.

Humektanty co to jest i jak stosować

Humektanty: co to jest i czy moje włosy ich potrzebują?


Ta grupa składników jest powszechnie spotykana w kosmetykach. Ich zadaniem jest nawilżenie włosów od wewnątrz, tworzą w nich swoisty zbiornik wody. A wszystko dzięki temu, że potrafią wiązać wodę z otoczenia i skutecznie ją zatrzymywać. To humektanty odpowiadają za wygładzenie włosów, poprawiają ich sprężystość i elastyczność

Więc jeśli Twoje włosy są suche, słabe i bez połysku mogą prosić się o więcej nawilżaczyZ kolei kiedy zaczynają się sklejać i prześlizgiwać przez palce to znak, że definitywnie mają ich powyżej uszu.

Humektanty rodzaje: w kosmetykach i domowe, naturalne

Jak skutecznie nawilżać włosy?


Żaden ze mnie meteorolog, a i nie chcę zanudzić was na śmierć więc o tym co wpływa na działanie humektantów powiem w dużym skrócie. Wszystko zależy od punktu rosy

Wysoki punkt rosy oznacza, że wilgoć w powietrzu jest duża. W warunkach sporej wilgotności, na przykład w lecie, kiedy powietrze jest ciepłe lub wręcz gorące humektanty pobierają z otoczenia tyle wody ile zdołają. Jeśli decydujemy się na nie wiedząc, że punkt rosy jest bardzo wysoki narażamy się pęcznienie struktury włosa. W najgorszym wypadku włosy mogą wyglądać jak splątany, mokrawy kołtun.

Niski punkt rosy analogicznie świadczy o małej wilgotności powietrza. Takowa zdarza się w zimie, kiedy powietrze jest chłodne i suche. Humektanty nie bardzo mają skąd pobierać wodę do akumulacji, a kiedy uznają, że otoczenie ma jej za mało - chętnie się nią dzielą wyciągając ją.. z kory włosów. Nasza fryzura będzie przypominała szczotkę, a włosy staną się szorstkie. 

Na szczęście powyższe ekstremalne sytuacje nie zdarzają się często. Większość roku punkt rosy utrzymuje się na optymalnym lub znośnym poziomie więc humektanty czynią nasze włosy miękkimi i lśniącymi. Żeby uchronić się przed jakże niemiłymi skutkami używania ich w niewłaściwych warunkach polecam sprawdzać jak wspomniany czynnik się zmienia. Możemy to zrobić np. na stronie Weather Underground (znalezionej dzięki nieocenionej wiedzy Wizażanek). Przygotowałam wam też małą rozpiskę sugerującą kiedy możemy bezpiecznie sięgać po humektanty, a kiedy warto zabezpieczyć się dodatkowo łącząc je z emolientami (olejami).Jeśli punkt rosy będzie wyższy lub niższy niż zawarte poniżej, humektanty lepiej omijać szerokim łukiem.

Jak stosować humektanty na włosy - punkt rosy

Podsumowując: humektanty są substancjami dość łatwymi w obsłudze jeśli zakodujemy sobie podstawowe informacje. Emolientami warto wspomagać się zawsze. Pilnując, by w kosmetyku znajdowały się ów składniki wspomagamy nawilżacze - zabezpieczamy włos dodatkową ochronką, która zapobiega utracie wody. 

Moim sposobem na dostarczanie włosom odpowiedniej ilości nawilżenia jest używanie mgiełki humektantowej przed olejowaniem. Przepis na taką odżywkę w sprayu z półproduktów znajdziecie tutaj.

A Wy, zwracacie uwagę na humektanty w swojej pielęgnacji? A może czyjeś włosy zupełnie się z nimi nie lubią?
Copyright © 2016 Porcelanowe Włosy , Blogger