marca 14, 2017

Jakie szampony wybierać i dlaczego warto dbać o skórę głowy

Coraz częściej w różnych miejscach słyszę, że szampon ma tylko czyścić włosy. Jasne, że wybór należy do Was, ale warto zdawać sobie sprawę z kilku rzeczy.

Przede wszystkim: to co nakładamy na skórę głowy ma największy wpływ na to czy włosy będą zdrowe i mocne czy byle jakie. Oczywiście niebagatelną sprawą jest też dieta, ale to odrębna kwestia i temat rzeka więc póki co skupmy się na kosmetykach codziennego użytku.


Dermaheal szampon & Urtekram szampon z glinką

Detergenty (substancje myjące)


Temat z pozoru wydaje się ciężki, a tak naprawdę wystarczy sięgnąć do poniższych linków i przekonać się dlaczego warto spróbować przestawić się na łagodniejsze substancje myjące. Przede wszystkim - dzięki nim nie zdzieramy naturalnej bariery ochronnej skóry i dajemy jej możliwość niezaburzonego funkcjonowania. 

Jeśli jesteście na tyle ciekawe by zgłębić temat SLSów i innych siarczanów - kompleksowo i rzetelnie opisuje go Kosmetyczny Fronesis w poście 9 powodów dla których warto przestać używać SLS. Inną, nagminnie używaną substancją jest Cocoaminopropyl Betaine i tą kwestię również Aga rozgryzła bezlitośnie (link).

Moje największe zaufanie wzbudzają szampony bez żadnych siarczanów (~Sulfate). Ostatnio też staram się unikać Cocoaminopropyl Betainy i muszę przyznać, że Aga - zdaje się- ma naprawdę mega dużo racji w tej kwestii. Po uważnych obserwacjach odnotowałam, że szampony pozbawione tego paskudztwa nie powodują u mnie żadnego swędzenia i innych problemów ze skalpem, do których miałam skłonność przez większość życia ;)

Warto też zwracać uwagę na to, czy w szamponie jest alkohol (jak jest oznaczony w składzie -link) bo na przykład w moim przypadku oznacza nieustanne swędzenie i łupież. Choć akurat ten składnik nie musi wcale okazać się szkodliwy. 

Szamponów, które są pozbawione powyższych substancji, jest na rynku niewiele w porównaniu do typowo drogeryjnych opcji, ale są łatwo dostępne w sklepach internetowych. Możecie je wyszukać na liście Kosmetyczny Fronesis lub zerknąć do mojej włosowej wishlisty.

Cece Med Stop Hair Loss szampon

Ekstrakty i substancje aktywne


Im więcej ich w szamponie tym bardziej cieszy to oczy i skórę głowy ;) Nawet jeśli decydujecie się na szampon z mocnymi detergentami bo tak Wam wygodniej lub Wasz skalp z uporem nie toleruje łagodniejszych substancji myjących to warto zwrócić uwagę co będzie dbało o właściwe odżywienie skóry głowy.

Bo wszelkie detergenty mają to do siebie, że zwięszają wchłanianie innych substancji. Warto wykorzystać tą funkcję szamponów.

I nie zrażajcie się faktem, że ekstrakty czy witaminy znajdują się na końcu składu. Te substancje są tak mocno stężone, że większy procentaż nie jest zalecany, a ich mała objętość w produkcie nie umniejsza ich skuteczności działania.

Substancje niepożądane


Pod tym względem najłatwiej jest zaufać instytucjom certyfikującym. Oczywiście można też samodzielnie wertować składy i na logikę oceniać czy warto dany kosmetyk zakupić, bo też nie każdą firmę stać, by ów certyfikat zdobyć (trochę to jednak kosztuje). 

Jednostki kontrolujące takie jak np. Ecocert dają gwarancję, że nie będziemy mieć styczności z syntetycznymi barwnikami i zapachami, sztucznymi olejami, PEGami i szkodliwymi konserwantami. 

A Wy jakie szampony wybieracie? Lubicie wydziwiać czy kupujecie w drogerii? ;)
Copyright © 2016 Porcelanowe Włosy , Blogger