października 29, 2018

Naturalna chemia domowa

Naturalna chemia domowa Klareko opinie

Szkodliwa chemia gospodarcza?


Dlaczego w ogóle warto zainteresować się tematem naturalnych środków do domu? Przede wszystkim dlatego, że potrafią zawierać mocno kontrowersyjne, albo zwyczajnie szkodliwe dla zdrowia substancje.

Zacznijmy na przykład od triklosanu (5-chloro-2-(2,4-dichlorofenoksy)-fenol) - składnika proszków do prania i detergentów. EWG nadało substancji soczyście czerwoną siódemeczkę w 10-cio stopniowej skali ryzyka. Triklosan ma m.in spory potencjał, by wywoływać podrażnienia oczu, skóry i płuc, zarzuca mu się również powodowanie zaburzeń równowagi układu hormonalnego.

Ftalany zostały częściowo zakazane.. wyłącznie w produktach dla dzieci. W produktach dla dorosłych, a tym bardziej w chemii gospodarczej możemy się ich spokojnie spodziewać. Tym bardziej, że producenci nie mają obowiązku informować o ich obecności. Dostają się do organizmu przez drogi oddechowe i skórę, mogą powodować zaburzenia hormonalne, uszkadzać wątrobę, a przy długotrwałym kontakcie są szkodliwe dla płuc. Znajdują zastosowanie m.in jako środki utrwalające zapach. 

Formaldehyd jest coraz rzadziej dostępny na rynku ze względu na stwierdzoną kancerogenność, jednak świetnie mają się substancje, które go wyzwalają. Przykładowo 2-Bromo-2-nitropropane-1,3-diol, który znajdziecie m.in w Pronto do każdych powierzchni (swoją drogą Ziaja też uwielbia ten składnik) czy Glutaral (w płynie do czyszczenia Ajaxa).

A to wszystko to tylko mała część tego, co powinno wzbudzać nasze wątpliwości.

Naturalna chemia domowa Yope czy warto


Naturalna chemia domowa 


Czym zatem warto zastąpić drogeryjne produkty? Oczywiście można robić własne mieszanki z sody, octu, boraksu, płatków mydlanych lub używać orzechów piorących. Można też skorzystać z oferty Simple As That, który opiera swój asortyment na powyższych substancjach (a dodatkowo jest w pełni zero waste i wege!). Początkowo może być jednak ciężko przestawić się na takie surowe receptury, które dodatkowo często wymagają rozcieńczenia.

Rozwiązaniem pośrednim jest na przykład Klareko, które ostatnio bardzo polubiłam i bardzo polecam. Klareko ma pełną gamę skutecznych i pachnących (olejkami eterycznymi) środków gotowych do użytku i przyjemnych w stosowaniu. Środki czyszczące pakowane są co prawda w plastikowe (podlegające recyklingowi) pojemniki, ale taka forma bardzo ułatwia użytkowanie. Można je uzupełnić kupując produkty w wersji zero waste czyli w szklanych słoikach. 

Do popularnych Yopów nie mam aż takiego zaufania jak do wspomnianego wyżej Klareko. Główna różnica między nimi polega na tym, że Yope nie ujawnia w pełni swoich składów jak to robi Klareko. Korzystanie z drażniących substancji pokroju Benzisothiazolinone czy Methylisothiazolinone (np. w płynach do mycia naczyń) wcale nie poprawia mojego nastawienia. A jednak (uwaga, hipokryzja wyłazi) zdarza się, że sama korzystam z ich oferty ze względu na dostępność i zapachy. W najbliższym czasie (przysięgam!) planuję zmiany w tej kwestii :D

Naturalna chemia domowa co wybrać klareko

Chemia gospodarcza Klareko


Jeśli w tym momencie również uznaliście, że najbardziej interesuje Was oferta Klareko - bardzo polecam uniwersalne spraye czyszczące (przede wszystkim w wersji z lawendą i pomarańczą!). Są na bazie alkoholu (który skutecznie zwalcza bakterie i oporne zanieczyszczenia) oraz octu (który prócz tego, że czyści to jeszcze nabłyszcza powierzchnie). Nie zdarzyło mi się jeszcze, by takowy spray z czymś sobie nie poradził.

Fajnym pomysłem jest też mus czyszczący - mocno mydlana pianka z sodą do czyszczenia umywalek, garnków, kuchenek, a nawet fug i piekarników. Zastępca drogeryjnego mleczka czyszczącego do spraw wagi cięższej ;) 

Płyny do szyb są najbardziej octowe więc i zapach olejków (tak ładny w sprayach) jest tu nieco zniekształcony. Odpada jednak opcja wdychania niezdrowych oparów podczas mycia okien. Zdarzało mi się również używać płynu do szyb w roli sprayu do czyszczenia powierzchni i tu także zdał egzamin (zapach octu nie jest wyczuwalny).

Za proszki do prania i płyny do płukania Klareko dopiero się zabieram, więc o tym może w oddzielnym poście? :) Wspomnę jeszcze tylko, że w związku z nadchodzącym szałem świątecznym warto będzie zaopatrzyć się w środki o piernikowym zapachu stworzonym z olejku goździkowego, cynamonowego i pomarańczowego! 

Tymczasem powiedzcie co myślicie na temat ekologicznej chemii domowej? 
Zwracacie uwagę na składy czy korzystacie z łatwiej dostępnych opcji? 
Copyright © 2016 Le Bleuet Blog , Blogger